zachmurzenie małe
15°
15°
czwartek
Reklama
Gmina Dąbrowa Zielona ma jedno z najniższych zadłużeń wśród gmin w 2023 roku
17 czerwca 2024 r. | 11:34
4

Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach przedstawiła wielkość zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego województwa śląskiego za 2023 rok.

Najbardziej zadłużoną gminą w powiecie częstochowskim jest gmina Mykanów, której zadłużenie wynosi 30, 011 mln zł.

Jak na tym tle wypadała gmina Dąbrowa Zielona? Była wójt zostawiła gminę w dobrej kondycji finansowej, a zadłużenie gminy Dąbrowa Zielona jest drugie do najniższych wśród gmin w powiecie.

ranking zadłużenia gmin powiatu za 2023 rok:
1. MYKANÓW - 30,011 mln zł
2. KŁOMNICE - 18,257 mln zł
3. BLACHOWNIA - 18,213 mln zł
4. KONIECPOL - 14,876 mln zł
5. KONOPISKA - 11,111 mln zł
6. KAMIENICA POLSKA - 10,035 mln zł
7. POCZESNA - 9,901 mln zł
8. LELÓW - 9,441 mln zł
9. JANÓW - 9,119 mln zł
10. KRUSZYNA - 8,947 mln zł
11. RĘDZINY - 8,488 mln zł
12. OLSZTYN - 4,755 mln zł
13. MSTÓW - 4,251 mln zł
14. PRZYRÓW - 2,903 mln zł
15. DĄBROWA ZIELONA - 2,710 mln zł
16. STARCZA - 2,030 mln zł

PAWEŁ GĄSIORSKI4 odpowiedzi na “Gmina Dąbrowa Zielona ma jedno z najniższych zadłużeń wśród gmin w 2023 roku”

 1. Małgorzata Kochańczyk pisze:

  Najniższe zadłużenie wśród gmin????? Artykuł został napisany wyłącznie na zamówienie byłej wójt i nie ma nic wspólnego z prawdą. Czy prawie 3 milionowy dług w stosunku do małej ilości mieszkańców gminy, świadczy o dobrej kondycji finansowej gminy? Już sam tytuł wprowadza czytelnika w błąd gdyż odnosi się do wszystkich gmin w Polsce, dalej w treści artykułu już czytamy, że chodzi o porównanie zadłużenia z gminami powiatu częstochowskiego. W ten sposób nie bada się kondycji finansowej!
  Stworzenie takiego rankingu, gdzie nie uwzględnia się specyfiki poszczególnych gmin nie jest obiektywne.
  Jak można porównywać gminę Dąbrowa Zielona, która ma 3 637 mieszkańców, czyli zamieszkuje ją zaledwie 2,7% ludności powiatu np. z Gminą Mykanów, liczącą 15 275 tys mieszkańców ? Aby sporządzać tego typu rankingi Panie Gąsiorski trzeba posiadać chociażby elementarną wiedzę nt. ekonomii i finansów publicznych. A skoro podejmuje się Pan tej tematyki to proszę odpowiedzieć Ile wynosi podstawowy dochód podatkowy oraz dług publiczny w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy Dąbrowa Zielona w porównaniu z gminami o podobnej strukturze czy wielkości z uwzględnieniem zbioru różnego typu wskaźników oceny finansowej, które pozwolą w sposób rzetelny na dogłębną analizę kondycji finansowej gminy?

  • Wyborca pisze:

   Droga Małgosiu tego nie liczy żaden pan Gąsiorowski publikuje to regionalna izba obrachunkowa na podstawie sprawozdań to ona czuwa nad finansami gmin ustawa o finansach samorządu się kłania radzę się z nią zapoznać a nie pisać głupot

   • Małgorzata Kochańczyk pisze:

    Jesteśmy na Ty? To się nie ukrywaj pod loginami. Czytaj ze zrozumieniem i sam/a zapoznaj się, co przedstawia Izba Obrachunkowa, bo jak widać jeszcze wiele musisz się nauczyć. A mianowicie Izba Obrachunkowa nie prowadzi tak głupich rankingów jak autor powyższego tekstu, mających na celu zamydlenie oczu mieszkańcom, tylko przedstawia dane w oparciu o złożone sprawozdania przez wszystkie gminy. Regionalne Izby Obrachunkowe są państwowymi organami nadzoru i kontroli gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów samorządowych. Na stronie RIO prezentowane są dane wszystkich gmin z danego województwa, a nie porównanie zadłużenia Gminy Dąbrowa Zielona z pozostałymi gminami powiatu!! Zapoznaj się jak dokonuje się oceny finansowej, wtedy porozmawiamy i na przyszłość proszę się przedstawić wszystkim droga/i Wyborco!

    5
    2
 2. Nowak pisze:

  Grunt to dobry tytuł. Przykre, że tak łatwo można manipulować ludźmi :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *