zachmurzenie duże
19°
18°
piątek
Reklama
Uważajcie na ptasią grypę!
26 stycznia 2020 r. | 12:48
0

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Częstochowie informuje, że w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie kraju należy podjąć działania mające na celu zabezpieczenie gospodarstw utrzymujących drób domowy (fermowy i przyzagrodowy) przed ewentualnym przeniknięciem wirusa grypy ptaków. Zaleca się utrzymanie na wysokim poziomie bioasekuracji gospodarstw.

Grypa ptaków jest wirusową chorobą drobiu o bardzo dużym znaczeniu ekonomicznym. Wywoływane przez nią straty wynikają nie tylko z faktu, że wirus może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. Kraj, w którym pojawi się choćby jedno ognisko grypy, nie może eksportować drobiu i produktów pochodzenia drobiarskiego co najmniej z regionu, w którym choroba się pojawiła.

Dotychczas nie stwierdzono zachorowań spowodowanych wirusem grypy H5N8 u człowieka.

Wyróżnia się wiele odmian wirusa grypy, które oznaczane są symbolami, takimi jak np. H5N1 czy H5N8. Wirusy grypy bardzo szybko mutują, a to sprawia, że skuteczność szczepionek jest bardzo ograniczona, nie ma też skutecznych leków, gdyż, np. antybiotyki działają na bakterie, a nie na wirusy.

Uważajcie na swoje zwierzęta.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *